Skip to content

Śrutowanie betonu

Śrutowanie to proces technologiczny, który polega na suchym i bezpyłowym oczyszczeniu betonu lub innych powierzchni. Jest określane także jako: blastrakowanie, groszkowanie lub kulkowanie. Śrutowanie betonu jest uważane za najbardziej efektywną i ekonomiczną technikę obróbki jego powierzchni.

Firma S-T-P świadczy dla klientów usługi obróbki, wśród których metodą, która przynosi najefektywniejsze korzyści jest śrutowanie betonu. Dlaczego metoda ta uznawana jest za jedną z najbardziej efektywnych – wyjaśniamy poniżej.


Na czym polega?

Najprościej mówiąc: śrutowanie betonu to taka obróbka posadzek czy innych płaskich powierzchni, w czasie której profesjonalna maszyna wyrzuca pod ciśnienie w stronę podłoża materiał ścierny: może być to na przykład piasek, szkło czy metal. Siła uderzenia drobnych elementów wybija cząstki starych warstw, niezbyt mocno trzymających się podłoża, co doprowadza do oczyszczenia posadzki i poprawienia jej szorstkości.


Zastosowanie śrutowania betonu

Śrutowanie betonu stosuje się w celu oczyszczenia powierzchni i przygotowania jej pod malowanie, wylanie żywicy, kładzenie płytek. Śrutowanie usuwa na przykład stare powłoki powierzchni, gumę z pasów startowych lotnisk, oznakowania poziome z dróg i parkingów, pozostałości z posadzek przemysłowych. Śrutowanie ma na celu również zmatowienie i przywrócenie chropowatości gładkim powierzchniom.

Klientami, którzy najczęściej decydują się na korzystanie ze śrutowania podłoża, są zakłady przemysłowe czy właściciele parkingów, ale nie tylko. Często wykonuje się też śrutowanie posadzki, które oprócz uzyskania optymalnego poziomu szorstkości pozwala również na wykrycie ewentualnych pęknięć. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie napraw przed następnymi etapami prac.


Dlaczego warto?

Obróbka betonu tą metodą jest bardzo ekonomiczna i efektywna – dzięki specjalistycznym maszynom możemy w krótkim czasie uzyskać podłoże oczyszczone, szorstkie i bez ukrytych defektów. Bez względu na to, czy stosujemy śrutowanie posadzki przed kładzeniem kafelków, czy też wykorzystujemy obróbkę, by pozbyć się starych warstw lakieru i oznaczeń, za każdym razem pracujemy bez pylenia – a więc nie tylko bezpiecznie dla osób przebywających w pobliżu, ale także ekologicznie.


Zalety

W ramach świadczonych usług polegających na obróbce nawierzchni wyróżnić możemy chociażby następujące korzyści:

  • usuwanie mleczka cementowego, rdzy, cienkich powłok malarskich, znaków poziomych (np. hale, magazyny, parkingi, ulice, mosty, stalowe zbiorniki, lotniska, itd.);
  • uszorstnia oraz nadaje odpowiedni profil posadzkom, powierzchniom gładkim i niebezpiecznym ze względu na ryzyko poślizgu (np. kafelki, terakota, beton, stal, asfalt, itd.);
  • polepsza przyczepność przed położeniem następnych warstw nawierzchni;
  • stwarza nawierzchnie, która będzie skuteczniej odprowadzać wodę;
  • wykrywa wcześniej niewidoczne wady (np. pęknięcia, odparzenia) grożące rozwarstwieniem się nowo wykonanej posadzki w trakcie jej późniejszego użytkowania;
  • uzyskanie precyzyjnie wyczyszczonej powierzchni, co jednocześnie poprawia jej estetykę oraz zwiększenie wytrzymałości mechanicznej.

Korzyści śrutowania:
W następstwie śrutowania betonu, podłoże staje się oczyszczone, odpylone oraz zyskuje lepszą przyczepność do kolejnych warstw. Taki zabieg znacząco poprawia również estetykę i trwałość powierzchni.